Nietrzymanie moczu – poradnik

Nietrzymanie moczy zdarza się często, zwłaszcza kobietom po menopauzie. Istnieją jednak skuteczne sposoby zapobiegania i leczenia nietrzymania moczu /fot. Fotolia fot. Fotolia
Jak rozpoznać, czy rzeczywiście mamy problem z nietrzymaniem moczu? Jak odróżnić wysiłkowe nietrzymanie moczu od nietrzymania moczu z przepełnienia bądź parcia na mocz? Jakie badania dodatkowe może zlecić nam lekarz, by zdiagnozować nietrzymanie moczu? Jak wykonać ćwiczenia na nietrzymanie moczu i jak zapobiegać temu schorzeniu?
Nietrzymanie moczy zdarza się często, zwłaszcza kobietom po menopauzie. Istnieją jednak skuteczne sposoby zapobiegania i leczenia nietrzymania moczu /fot. Fotolia fot. Fotolia

Objawy nietrzymania moczu

Objaw nietrzymania moczu jest zawsze ten sam – bezwiedne wyciekanie moczu. Może to być parcie naglące, nietrzymanie moczu z przepełnienia bądź wysiłkowe nietrzymanie moczu. Odczucia są jednak bardzo subiektywne. Jak rozpoznać, czy problem nietrzymania moczu nas dotyczy?

Przeczytaj: Jakie są objawy nietrzymania moczu?

Badania dodatkowe

Lekarzowi powinniśmy szczegółowo opisać swoje dolegliwości. Nie musimy się wstydzić – robimy to po to, by mógł nam pomóc jak najlepiej. Aby móc dobrać odpowiednie leczenie w nietrzymaniu moczu, lekarz często zleca badania dodatkowe. Dowiedz się, czym są testy podpaskowe, próba Bonneya czy badanie urodynamiczne.

Zobacz też: Nietrzymanie moczu – niezbędne badania

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu to najmniej inwazyjna metoda leczenia. Jest to także forma profilaktyki nietrzymania moczu. Ćwiczenia mają za zadanie wzmocnić mięśnie dna miednicy. Przed rozpoczęciem ćwiczeń najlepiej skonsultować się z urologiem lub ginekologiem. Jakie są rodzaje ćwiczeń na nietrzymanie moczu?

Polecamy: Ćwiczenia na nietrzymanie moczu

Leczenie nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu jest częstym problemem kobiet po menopauzie. Zastosowanie terapii hormonalnej skutecznie zmniejsza lub niweluje problem nietrzymania moczu. Jak wygląda terapia hormonalna? Jakie są inne metody leczenia nietrzymania moczu?

Czytaj też: Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Profilaktyka

Prawidłowa dieta, odpowiednia higiena, długie spacery, ćwiczenia – te aktywności składają się na profilaktykę nietrzymania moczu w starszym wieku. Jeśli chcemy wpłynąć na swoje zdrowie za kilka, a nawet kilkanaście lat, rozpocznijmy odpowiednie działania już teraz.

Dowiedz się: Jak uniknąć nietrzymania moczu w starszym wieku?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA