Jak powinna wyglądać dieta osoby z kamicą nerkową?

Kamica nerkowa to choroba o podłożu dietetycznym, dlatego zmiana przyzwyczajeń żywieniowych pozwala znacznie zmniejszyć częstość nawrotów choroby, a w niektórych przypadkach prowadzi do całkowitego wyleczenia. Jaka dieta obowiązuje osoby z kamicą nerkową?
/ 03.06.2013 09:14

Atak kolki nerkowej – co robić?

Najważniejszą rzeczą jaką musimy zrobić w czasie ataku kolki nerkowej to dużo pić. Oczywiście w szpitalu zostanie nam podłączona kroplówka i przetoczone będą płyny, ale nie należy lekceważyć tego co możemy zrobić sami w domu lub w przypadku kolki nerkowej nie wymagającej hospitalizacji. Poza nawadnianiem konieczne ograniczenie ilości spożywanego wapnia oraz soli kuchennej, a także dieta ubogobiałkowa.

Jak wygląda dieta profilaktyczna w kamicy nerkowej?

W profilaktyce kamicy nerkowej, niezależnie od jej przyczyny, zaleca się przyjmowanie minimum 2 litrów płynów dziennie, najlepiej w postaci czystej wody, domowych kompotów, czy herbat ziołowych i owocowych. Koniecznie należy zmniejszyć ilość spożywanej soli kuchennej (<6g/d), ponieważ ma ona działanie kalciuretyczne, czyli zwiększa wydalanie wapnia z moczem. Poza ogólnymi zaleceniami każdy rodzaj kamieni nerkowych posiada indywidualne zalecenia dietetyczne.

Czego unikać w diecie mając kamienie szczawianowo-wapniowe?

Osoby z kamieniami szczawianowymi muszą stosować dietę ubogotłuszczową, ubogoszczawianową i normowapniową. Należy pamiętać, żeby nie ograniczać wapnia w diecie, ponieważ wcale nie pomaga to w walce z kamieniami. Wapń jest potrzebny do wiązania i wydalania szczawianów – przy jego niedoborze wzrasta odkładanie się kamieni w układzie moczowym.

Produkty bogate w szczawiany to: szczaw, rabarbar, szpinak, botwinka, buraki oraz rośliny strączkowe. Poza tym zaleca się zmniejszenie udziału w diecie cukru, ziemniaków, mocnej herbaty, kawy i czekolady oraz alkoholu.

Zobacz także: Leczenie kamicy nerek - na czym polega zabieg ESWL?

Co jeść gdy ma się kamienie cystynowe?

Ponieważ kamienie cystynowe tworzą się z nadmiaru aminokwasów w moczu, konieczne jest ograniczenie dobowego spożycia białka do 1g/kg. Można natomiast spożywać przetwory mleczne i produkty roślinne. Cystyna jest lepiej wydalana w większej ilości moczu oraz zasadowym środowisku. Dlatego osoby z kamieniami cystynowymi powinny pić nawet więcej niż 2 litry na dobę.

Jak powstają kamienie struwitowe?

Kamienie struwitowe powstają często w konsekwencji zapaleń układu moczowego, dlatego do profilaktyki ich powstawania należy unikanie lub leczenie zakażeń, a dieta nie ma tutaj dużego wpływu.

Kamienie z kwasu moczowego a dieta

Dieta w kamieniach moczanowych powinna być ubogopurynowa. Puryny odpowiadają za stężenie kwasu moczowego w wydalanym moczu. Bogate w puryny jest przede wszystkim mięso, ale także: rośliny strączkowe, herbata, kawa, czekolada i kakao. Walkę z nadmiarem kwasu moczowego wspierają pokarmy alkilujące mocz (zasadowe) - produkty mleczne i warzywa.

Zobacz także: Kamica dolnych dróg moczowych

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA