Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Zobacz artykuły na temat:menopauzaleczeniehormonycewka moczowa
U kobiet po menopauzie częstą przyczyną nietrzymania moczu są zmiany hormonalne, a konkretnie zmniejszone stężenie estrogenów. Istnieje kilka metod leczenia nietrzymania moczu, które całkowicie uwolnią Cię od problemu. Dowiedz się więcej o metodach leczenia nietrzymania moczu.

Jeśli leki przeciwzapalne nie dają poprawy, stosuje się leczenie skojarzone /fot. Fotolia

Jak leczyć nietrzymanie moczu? /fot. Fotolia

Za mało estrogenów

W cewce moczowej u kobiet znajdują się receptory, na które działają hormony kobiece – estrogeny. U kobiet w okresie przekwitania stężenie tych substancji jest obniżone, czego skutkiem może być osłabienie zwieracza cewki moczowej, a to jest istotą nietrzymania moczu. Zastosowanie terapii hormonalnej ulepsza funkcjonowanie zwieracza, co zmniejsza lub nawet niweluje objawy.

Polecamy: Jakie są objawy nietrzymania moczu?

Terapia hormonalna

Estrogeny mogą być stosowane zarówno doustnie, jak i dopochwowo. Globulki dopochwowe są wygodne w stosowaniu, a ponadto poprawiają stan śluzówki pochwy i sromu. Hormony zażywa się zazwyczaj codziennie przez co najmniej 2 tygodnie. Później zmniejsza się dawkę do dwukrotnego zażycia w tygodniu przez kolejne 14 dni, a następnie raz w tygodniu. Po 6 miesiącach leczenia zalecana jest miesięczna przerwa.

Oprócz receptorów estrogenowych w cewce moczowej znajdują się także inne receptory. Jedne z nich to receptory alfa adrenergiczne, które związane są z odpowiednią statyką narządów miednicy małej. Stosowanie leków, które oddziałują na te receptory może przynosić bardzo korzystne rezultaty w postaci łagodnienia objawów nietrzymania moczu. Łączenie takich leków z estrogenami przynosi jeszcze lepsze efekty

Polecamy: Nietrzymanie moczu - niezbędne badania

Zmniejszenie parcia na mocz

Innym lekiem stosowanym w nietrzymaniu moczu jest chlorek oksybutyniny. Substancja ta powoduje rozluźnienie mięśnia wypierającego, dzięki czemu zmniejsza się parcie na mocz. Stosowaniu takich leków, może także zwiększyć pojemność pęcherza, co wpływa na częstotliwość oddawania moczu.

Nietrzymanie moczu to nie tylko problem higieniczny. Dla wielu osób to także poważny problem psychiczny.

Schorzenie to jest bardzo wstydliwe, niekorzystnie wpływa na samopoczucie i dlatego może utrudniać funkcjonowanie wśród ludzi. W związku z tym często w ramach leczenia wspomagającego, prócz leków stosowanych bezpośrednio na przyczynę dolegliwości, zaleca się podawanie leków uspokajających.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 71
dodano: 23:22 2016-05-25 przez: ~Jagoda g (77.253.*.*)
Na początku warto spróbować jakieś wkładki specjalistyczne te tena lady mini są dobre co prawda ja stosowałam je po porodzie ale są ich rożne rodzaje wiec śmiało można odpowiednie sobie dobrać. Są dosyć chłonne i bardzo wygodne, dopasowują się idealnie do kształtów ciała.
dodano: 09:53 2016-05-11 przez: ~gość (212.244.*.*)
ja do warszawy mam daleko, mieszkam pod poznaniem i jechałam do konina na ten zabieg, bo tam dr Kubiak ma sprzet mona lisa touch, swietny ginekolog, specjalizuje się w chorobach kobiecych. Trafi lam na niego szukając kogos kto moglby mi pomoc w Internecie… jestem szczesliwa, ze udalo mi się tak trafic bo nietrzymanie moczu to paskudna przypadłość…
dodano: 15:11 2016-04-15 przez: ~PlumBum (89.32.*.*)
Jednym z kroków do odzyskania kontroli nad własnym pęcherzem powinno być porozmawianie na ten temat z lekarzem. Pomocne mogą okazać się też porady, jak zapobiegać nietrzymaniu moczu nie tylko poprzez radzenie sobie z objawami (typu stosowanie wkładek i ciemnych ubrań), ale usuwanie przyczyn. Jedną z najważniejszych jest rozpoczęcie ćwiczenia mięśni Kegla. Doskonałym narzędziem do nich są kulki waginalne: http://plumbum.com.pl/pl/i/O-kulkach/41
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter